Redan efter fyra deltävlingar stod det klart att Västerviks OK säkrat andraplatsen i Svenska Stafettligan (efter IFK Göteborg), vilket är en riktigt stor bedrift och extra roligt att konstatera att VO verkligen sprungit uppe i tät stora delar av årets stafetter!

Det var därför ett mindre VO-gäng som åkte upp till Alfta för testtävling medeldistans för seniorer lördag samt stafett söndag. Med ett återbud pga sjukdom för Elin Carlsson, och många andra löpare i uppladdning inför nästa helgs Venlastafett, kunde VO inte ställa ett fullt lag till start i sista deltävlingen av Stafettligan MEN både Tuva Östangård och Nelly Carlsson såg till att visa VO:s kapacitet och växlade som ledare respektive tvåa efter sträcka ett och två. Den tredje sträckan sprangs av Olivia Nilsson från OK Pan Kristianstad (tidigare lagkamrat med både Nelly, Elin och Lena där) och Olivia höll undan för ett jagande IFK Göteborg och sprang in laget som tvåa även om kombinationslag inte räknas i poängställningen. Starkt jobbat och fint genrep inför den kommande helgen i Finland med Venla/Jukola, där VO nu försöker nå ännu högre än fjolårets åttondeplats.

I lördagens medeldistans (observationstävling för världscup i skog samt EM i höst) var Tuva 11:a och Nelly 27:a. Även Theo Zaninotti tävlade den här helgen i det 3-dagars som gällde för ungdom och äldre och det blev fina resultat för Theo med placeringarna 3 och 8 och slutligen trea i jaktstarten.
Resultat SL medel Resultat Ösaträffen
Agnes vann testtävling i Danmark

För Agnes var det också testlopp inför höstens skogsdistanser i Världscupen och hon vann medeldistansen i en tight fight med Annika Simonsen och långdistansen med en mer klar marginal på nästan fyra minuter.
Nästa helg väntar alltså Venlastafetten och VO har, alla fina resultat hittills, blivit inbjudna att visa upp sig och bli intervjuade vid invigningen under fredag kväll så det känns bra med många fina genrep under helgen för våra löpare! Även ett herrlag åker till Finland (Jukolastafetten).





